×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
تازه‌ترین آمار از چک‌های برگشتی/ چک‌ برگشتی ۱۱ درصد زیاد شد

به گزارش پایگاه خبری اشکان خبر براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی بالغ بر 7 میلیون و 600 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٣٦ هـزار میلیارد ریال در آبان ماه ١٣٩٨، در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 3.6 درصد افزایش و از نظر مبلغ یک درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود 2 میلیون و 500 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٣٣ هـزار میلیارد ریال مبادله شد. در آبان ماه سال جاری 50.9 درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده که به ترتیب با 23.8 درصد، 10 درصد و 8.1 درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنــین 64.3 درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (51.8 درصد)، اصفهان (6.3 درصد) و خراسان رضوی (6.2 درصد) مبادله شده اسـت که بیشترین سـهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

بالغ بر 6 میلیون و 900 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٣٥ هزار میلیارد ریال در آبان ماه ١٣٩٨ در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 2.9 درصد افزایش و از نظر مبلغ 0.8 درصـد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد بررسی در کل کشور 91 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ٨٨ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد. در آبان ماه ١٣٩٨، در استان تهران حدود دو میلیون و 300 هزار فقره چک به ارزشی حدود ٣٨٧ هزار میلیارد ریال وصول شد.

در ماه مورد بررسی در استان تهران از نظر تعداد 91.5 درصد و از نظر ارزش 89.3 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است. در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور، بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصـولی‌ به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (93.5 درصد)، یزد (92.2 درصد) و البرز (91.9 درصد) اختصاص یافته و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (82.9 درصد)، چهار محال و بختیاری (٨٧ درصد) و خراسان شـمالی (87.1 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد بررسی در بین سایر استان‌های کشور، بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چـک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های گیلان (91 درصد)، البرز و کرمانشاه (هرکدام ٨٩ درصد) و زنجان (88.4 درصد) اختصاص یافته و اسـتان‌های خراسان جنوبی (79.5 درصد)، کرمان (80.6 درصد) و خراسان شمالی (82.3 درصد) کمترین نسـبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

حدود ٦٨٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر 100 هزار میلیارد ریال در آبان ماه ١٣٩٨ در کل کشور برگشت داده شده کـه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ١١ درصد افزایش و از نظر مبلغ 2.5 درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود ٢١٣ هزار فقره چک بـه ارزشـی بالغ بر ٤٦ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد. در ماه مورد بررسی در کل کشور ٩ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ١٢ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در ماه مورد بررسی در استان تهران 8.5 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و 10.7 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور، بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (17.1 درصد)، چهارمحال و بختیاری (١٣ درصد) و خراسان شمالی (12.9 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گیلان (6.5 درصد)، یزد (7.8 درصد) و البرز (8.1 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد بررسی در بین سایر استان‌های کشور، بیش‌ترین نسـبت ارزش چک‌های برگشـتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های خراسان جنوبی (20.5 درصد)، کرمان (19.4 درصد) و خراسان شمالی (17.7 درصد) اختصاص یافته و استان‌های گیلان (8.9 درصد)، البرز و کرمانشاه (هر کدام ١١ درصد) و زنجان (11.6 درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در آبانماه ١٣٩٨، در کل کشور معادل 660 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٩٥ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعـداد 96.2 درصد و از نظر ارزش 95.1 درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است. در ماه مورد بررسی در استان تهران بالغ بر 201 هـزار فقره چک به ارزشی بالغ‌ بر ٤٣ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد 94.6 درصد و از نظر مبلغ 93.8 درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

true
true
true
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد